Polacy oszczędzają głównie na lokatach

Szacuje się, że Polacy zaoszczędzili ponad 850 miliardów złotych. Kwota ta robi wrażenie, zwłaszcza gdy przeliczymy ją na głowę jednego obywatela. Statystyki te nie napawają już jednak takim optymizmem gdy uwzględnimy liczbę 20 milionów Polaków nie posiadających żadnych oszczędności. Kwotę 850 miliardów odłożyli Ci, którzy mają z czego oszczędzać. Większość obywateli naszego „szczęśliwego“ kraju miesiąc kończy zwykle z zerowym stanem konta. 

W jaki sposób Polacy oszczędzają pieniądze?

Kwota 500 miliardów złotych zgromadzona jest w połowie na rachunkach bieżących ROR, a pozostała część na lokatach. Idąc dalej możemy zobaczyć na podstawie zgromadzonych danych przez Narodowy Bank Polski, że większość pieniędzy odłożonych jest na lokatach krótkoterminowych. Polak pomimo tego, że oszczędza chce mieć szybki dostęp do pieniędzy. To gwarantują właśnie lokaty z krótkim terminem. Nasi rodacy nie są też skłonni do ryzyka. Wolą mieć pewny zysk przy minimalnym ryzyku. To zapewniają lokaty bankowe, objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Niskie ryzyko nie może iść jednak w parze z wysokim potencjalnym zyskiem. Odkładając na lokacie w chwili obecnej można liczyć na maksymalnie 5 % zysku.

Jak wybrać dobrą lokatę?

Krok pierwszy to przejrzenie oferty banku, w którym posiadamy konto. Można wymienić wiele plusów tego rozwiązania, szczególnie przy koncie internetowym. Wystarczy zalogować się na swoje konto, przejść następnie do zakładki z ofertami lokat bankowych. Sprawdzamy oprocentowanie, oraz limit kwoty od jakiej można założyć lokatę. Większość banków oferuje założenie lokaty już od 1000 zł. Niskie oprocentowanie lokaty w banku obsługującym nasz rachunek rozliczeniowy z pewnością nas zniechęci. Nic nie stoi na przeszkodzie by szukać lepszej oferty. Sporym ułatwieniem będzie internet i narzędzia służące do porównywania ofert poszczególnych lokat.

Co zrobić by założyć lokatę

Banki w zdecydowanej większości oferują lokaty o oprocentowaniu stałym. Klient zakładając lokatę z góry więc wie ile na niej zarobi. Istnieją też lokaty posiadające oprocentowanie zmienne. Analogicznie więc, trudno powiedzieć jaki zysk finalnie zostanie wypracowany. Wpływ na zyski osiągane z lokaty ma również czas trwania lokaty. Zasada jest dość prosta. Na im dłużej lokata zostanie założona tym większy zysk będzie można uzyskać. Pamiętajmy oczywiście o tym, że zysk z lokaty nie zostanie wypłacony jeśli lokata zostanie zerwana przed terminem. Jak było powiedziane na początku, dla Polaków niezmiernie ważny jest dostęp do pieniędzy. Nic więc dziwnego, że lokaty krótkoterminowe cieszą się większym powodzeniem.