Lokaty bankowe – czy warto w nie inwestować?

Lokaty bankowe to jeden z rodzajów depozytów bankowych. Wpłacając środki na taką lokatę udostępniamy bankowi nasze środki, aby ten mógł je inwestować, na przykład poprzez udzielanie kredytów. Część z tych zysków trafia do naszej kieszeni, a właściwie na nasze konto. Jak wielkie będą to zyski, określa oprocentowanie lokaty, aczkolwiek nie tylko ono. Inwestując w lokatę bankową nie m możemy się raczej spodziewać jakichś ogromnych zysków, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że nie są to znowu zyski bardzo małe, a dodatkowo ryzyko jest niemal zerowe. Można więc śmiało powiedzieć, że lokaty bankowe to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zarobić, właściwie inwestując swoje pieniądze, a jednocześnie nie są skłonni do zbyt dużego ryzyka. Żeby jednak moc zainwestować jak najlepiej, trzeba najpierw dobrze poznać to co dostępne jest w ofercie banków i czym różnią się poszczególne oferty.

Na co zwracać uwagę? Do podstawowych cech lokat należy oczywiście oprocentowanie określające, jakie będą zyski z lokaty. Jednak nie ono samo o tym decyduje, ale również takie aspekty, jak kapitalizacja odsetek. Im częstsza ona będzie, tym większe będą zyski. Bowiem przed każdym naliczaniem odsetek będzie brany pod uwagę nie tylko kapitał wyjściowy, czyli to co zostało wpłacone na lokatę, ale również to, co zostało już wypracowane. Ponadto początkowe oprocentowanie nie musi cały czas obowiązywać, gdyż wszystko zależy od tego, czy lokata ma oprocentowanie stałe, czy zmienne. Stałe oprocentowanie to doskonałe zabezpieczenie przed jego spadkiem w wyniku obniżki stóp procentowych. Wybierając taką lokatę nie trzeba się wcale przejmować możliwością obniżenia stóp procentowych przez NBP. Czy jednak oznacza to, że lokat ze zmiennym oprocentowaniem nie warto wybierać? Owszem jest to pewne ryzyko, ale równocześnie można też na tym zyskać, ponieważ zmiany wysokości stóp procentowych mogą pójść w przeciwnym kierunku, czyli wysokość ta może zostać podwyższona.

Wybierając konkretna lokatę trzeba patrzeć nie tylko na potencjalny zysk, ale również na to, jakie są inne jej cechy. Na przykład niezwykle istotny jest czas trwania lokaty. Wpływa on oczywiście również na zysk, ponieważ na lokatach o dłuższym terminie pieniądze dłużej pracują, a banki często oferują bardziej atrakcyjne oprocentowanie, ale to nie wszystko. Wybór dłuższej, czy krótszej lokaty będzie zależy tez od tego, jak długo nasze środki będą wolnymi środkami, tzn. takimi, z których nie będziemy musieli korzystać. Jeśli wiemy, ze taka potrzeba może zajść na przykład za pół roku lepiej zainwestować w jakąś dobrą lokatę krótkoterminową, na przykład półroczną. Wszystko dlatego, że nie ma możliwości wypłat środków przed zakończeniem lokaty. Tzn. w razie potrzeby możemy to zrobić, gdyż są to w końcu nasze pieniądze, ale możemy wtedy utracić większość wypracowanego kapitału, a wtedy takie oszczędzanie i inwestowanie nie miałoby oczywiście większego sensu. Przed wyborem lokaty warto się dokładnie zastanowić, tak aby wybrać optymalna do naszych warunków, chęci zysków, czy skłonności do ryzykowania itp.