Raty kredytu gotówkowego – równe a malejące

Kredyt gotówkowy można spłacać na dwa sposoby – w ratach malejących i stałych. Który z tych sposobów jest najlepszy? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sam, ponieważ każdy ma własne oczekiwania co to warunków zadłużenia się jak i spłaty. Najlepsze kredyty gotówkowe znajdziesz pod tym adresem.

Spłata kredytu w ratach stałych

Kredyt gotówkowy można spłacać w ratach równych. Kredytobiorcy z reguły najchętniej decydują się właśnie na ten sposób – stąd jego popularność. W przypadku stałego oprocentowania, wysokość tego rodzaju rat praktycznie przez cały okres spłaty długu pozostaje bez zmian. Zmiany mają miejsce w kapitałowej części raty. To ta część wzrasta systematycznie wraz z upływem czasu spłaty. Minimalizacji zaś ulegają miesięczne odsetki. Odsetki naliczane są tu od kwoty kredytu jaka zostaje do spłacenia, kapitał z kolei doliczany jest na takiej zasadzie, aby rata spłacana każdego miesiąca była cały czas taka sama. W końcowej fazie spłaty zobowiązania raty składają się już tylko i wyłącznie z samego kapitału. Warto również podkreślić, że raty równe ulegają zmianom tylko w momencie, kiedy spłata zobowiązaniu opiera się na oprocentowaniu zmiennym.

Spłata kredytu w ratach malejących

Kredyt gotówkowy można spłacać w ratach malejących. W tym przypadku część kapitałowa raty praktycznie nie ulega zmianie, a jest stała. Ratę wylicza się na podstawie podzielenia kwoty kredytu przez ustaloną liczbę rat. Do tego dodaje się również bieżące odsetki. To oznacza, że początkowo raty kredytu jakie należy spłacać są wysokie, ale z czasem maleją. Stąd ta nazwa. Kiedy jest mniejsze saldo do spłaty, doliczane są niższe odsetki. Każdy kto rozważa ewentualność spłaty kredytu w malejących ratach powinien wiedzieć, że w tej sytuacji pierwsze raty są zdecydowanie wyższe od tych kwot, jakie można by było spłacać wybierając spłatę na podstawie równych rat.

Która z opcji spłaty korzystniejsza

W rzeczywistości podstawowe różnice pomiędzy spłatą kredytu gotówkowego w ratach stałych a malejących jest widoczna dopiero przy dużych kredytach – duże kwoty i długi okres spłaty. Analizując takie przykłady można zauważyć, że decydując się na raty malejące, suma odsetek jest niższa w całym okresie spłaty, niż w momencie wyboru opcji spłaty kredytu w ratach równych. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku rat malejących, kapitał spłacany jest szybciej, a co za tym idzie, same odsetki naliczane są od coraz to mniejszych kwot.

Podsumowując, spłatę kredytu w ratach malejących poleca się przede wszystkim kredytobiorcom, którzy posiadają dość dużą zdolność kredytową, a także którzy planują, bądź chociaż przewidują wcześniejszą spłatę kredytu. Jeżeli chodzi o stałe raty, ich plusem jest to, że nie ulegają zmianie i można sobie spokojnie planować miesięczne wydatki. To jest rozwiązanie dla osób, które nie chcą zbyt obciążać swojego domowego budżetu.