Kredyty bankowe kontra pozabankowe- podobieństwa i różnice

Obecna oferta produktów finansowych na naszym rynku umożliwia zaciąganie kredytów także poza instytucjami bankowymi. Jest to możliwe dzięki prężnie rozwijającym się firmom pozabankowym, których każdego roku powstaje coraz więcej. Warto więc zastanowić się nad tym, jakie są różnice pomiędzy typowymi produktami finansowymi, dostępnymi w bankach i skokach a pożyczkami i kredytami oferowanymi przez parabanki. Na pewno najbardziej popularna są ciągle kredyty bankowe, jednakże także propozycje parabanków zyskują uznanie wśród kredytowbiorców.

Szybka decyzja o wydaniu kredytu

Jeszcze klika lat temu ubieganie się o kredyt w banku było bardzo długotrwałym procesem. Obecnie kwestia ta wygląda zgoła inaczej. Już nawet w trakcie jednej wizyty w instytucji bankowej, można otrzymać środki finansowe. Oczywiście okres oczekiwania na środki finansowej w porównaniu z parabankami, jest tutaj i tak dość długi, ponieważ w tych ostatnich nawet w ciągu 15 minut można otrzymać środki finansowe. Kolejną różnicą pomiędzy produktami jakimi są kredyty bankowe i kredyty pozabankowe są wszelkie kwestie związane z dopełnianiem formalności. Podczas gdy w firmach finansowych wszelkie procedury mogą być dopełnione za pośrednictwem internetu, w przypadku banku poprzez kanał elektroniczny można jedynie wstępną weryfikację. Pewne różnice występują także w kwestii wymaganych dokumentów. Większość instytucji finansowych wymaga od swoich klientów pełnego kompletu dokumentów. Są to zazwyczaj: dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach, wyciąg z konta bankowego, a przy wyższych kwotach kredytu także zgoda współmałżonka. W przypadku parabanków zazwyczaj jedynym niezbędnym dokumentem jest dowód osobisty i wystarczy to do zaciągnięcia pożyczki nawet na kwotę kilku tysięcy złotych.

Kredyty bankowe-tylko dla osób ze zdolnością kredytową.

Jednym z podstawowych wyznaczników, decydujących o tym, czy dana osoba będzie miała szansę na otrzymanie kredytu bankowego jest zdolność kredytowa. Jest ona weryfikowana na podstawie dokumentów, potwierdzających warunki zatrudnienia. To co tak na dobrą sprawę stanowi wymóg konieczny w bankach, schodzi już zupełnie na drugi plan w przypadku pożyczek pozabankowych. Osoby składające o nie wnioski, nie muszą wykazywać zdolności kredytowej, a co więcej nie muszą także posiadać pozytywnych wpisów w rejestrach dłużników. W większości firm finansowych są one bowiem pomijane. Często nie wymagają one przedkładania zaświadczeń z zakładów pracy, decyzji o wydaniu renty, czy tez innych tego typu dokumentów, potwierdzających wysokość naszych comiesięcznych dochodów.

Jak więc widzimy, zarówno w przypadków typowych kredytów bankowych, jak i tych oferowanych przez parabanki możemy dopatrzyć się wiele wspólnych mianowników. Biorąc jednak pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, jak również kosztów związanych z zaciąganiem poszczególnych zobowiązań, produkty finansowe oferowane przez SKOK-i i banki są obarczone nie tylko niższym oprocentowaniem, ale także mniejszym czynnikiem ryzyka. W związku z tym zawsze, oczywiście o ile mamy taką możliwość, starajmy się sięgać po takie oferty w pierwszej kolejności. Zagwarantują nam one nie tylko korzystną wysokość rat, ale także nie będą obarczone zbyt wysokimi odsetkami. Stare powiedzenie mówi o tym, że wszystko jest dla ludzi, jednakże należy na pożyczki i kredyty gotówkowe w firmach finansowych decydować dopiero wówczas, gdy nie możemy skorzystać z oferty bankowej. Ponieważ tylko wówczas, możemy mieć pewność, że kwota naszego zobowiązanie, nie urośnie do kolosalnych rozmiarów.