Lokaty bankowe – dobre źródło zysków

Lokata bankowa może być całkiem niezłym sposobem na połączenie oszczędzania z zarabianiem. Warto dodać, ze jest to sposób bardzo bezpieczny, ponieważ zarówno sam sposób inwestycji jest bardzo mało ryzykowny, jaki i środki na lokacie są zabezpieczone gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ponadto lokaty nie wymagają jakiejś szczegółowej wiedzy na temat inwestowania. Wystarczy tylko znajomość tego, jakie lokaty są najlepsze. Pomagają w tym z pewnością różnego rodzaju rankingi lokat dostępne w sieci. Korzystając z takich rankingów warto tylko zwrócić uwagę, czy są one aktualne.

Co jest ważne przy wyborze lokaty? Przede wszystkim najważniejszym aspektem wydaje się być jej oprocentowanie. Jego wysokość jest tym czynnikiem, który bezpośrednio przekłada się na wysokość zysków. Dlatego im większe oprocentowanie, tym lepiej. Znaczenie ma również rodzaj oprocentowania, a mianowicie to, czy jest to oprocentowanie stałe, czy zmienne. Jeśli mamy do czynienia z tym pierwszym, to jak nazwa wskazuje nie będzie się ono zmieniać po wpływem innych czynników, jakimi są zamiany stop procentowych. Po prostu będzie obowiązywać stawka oprocentowania bazująca na wysokości stop procentowych z dnia zakładani lokaty. Jeśli zaś wybierzemy oprocentowanie zmienne to co prawda ryzykujemy, gdyż w przypadku obniżki stóp nasze zyski z lokaty będą mniejsze od spodziewanych, ale możemy też zyskać, jeśli stopy procentowe zostaną podwyższone. Oprócz oprocentowania, na zysk wpływ może mieć również częstotliwość kapitalizacji odsetek. Kapitalizacja polega na tym, że wypracowane odsetki są doliczane do kapitału i od tej powiększonej kwoty są naliczane kolejne odsetki itd. Podstawowa kwota jest więc coraz większa, więc zyskali również są większe im częstsza jest kapitalizacja.

Ważnym aspektem przy wyborze lokaty jest również to, jaki jest termin jej zakończenia. Przed tym terminem nie można bowiem wybrać środków, jeśli nie chce się utracić odsetek. Dlatego też trzeba zastanowić się czy środki będą nam w najbliższym okresie potrzebne i jak długo możemy je pozostawić na lokacie. Na podstawie tego możemy wybrać lokatę długoterminową lub też krótkoterminową. Trzeba też zwrócić uwagę, czy posiadamy wystarczającą ilość środków, aby spełnić wymagania, jakie określa minimalny wkład. Na szczęście są również lokaty, w których wkład ten wynosi tylko kilkaset, czy tysiąc złotych.