Kupno mieszkania kredyt krok po kroku

kalkulator

Dla wielu z nas kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji jaka podejmujemy w życiu. Niestety nie każdego stać na to aby mógł kupić je za gotówkę. W tej sytuacji zdecydowana większość polaków decyduje się na wsparcie kredytem hipotecznym który jak się okazuje jest dość skomplikowanym produktem bankowym. Jednak mimo to nie powinniśmy się bać tej decyzji ponieważ to od niej uzależnione są nasze marzenia, a z nich nie warto rezygnować. Jeżeli podejdziemy do kwestii kredytu hipotecznego rozsądnie z pewnością uda nam się bezpiecznie przebrnąć przez cała procedurę oraz proces kupna wymarzonego mieszkania.

Spotkanie z doradcą i analiza zdolność kredytowej

To bardzo ważna kwestia i to właśnie od niej powinniśmy zacząć swoją przygodę z bankiem. Do banku powinniśmy iść jeszcze zanim znajdziemy to swoje wymarzone mieszkanie ponieważ kredyt może nas ograniczyć finansowo i okaże się że na tą nieruchomość którą sobie wybraliśmy po prostu nas nie stać. Pierwszy krok to sprawdzenie zdolności kredytowej bo dopiero wtedy wiemy na jaki wydatek będzie nas stać i na co możemy sobie pozwolić. W tej kwestii najlepszą pomocą okaże się doradca finansowy dysponujący ofertą wszystkich banków i pomoże nam wybrać taka która będzie dla nas najkorzystniejsza. Poza informacja o zdolności kredytowej, kosztach związanych z kredytem oraz wysokością rat doradca przedstawi nam również całą procedurę uzyskania kredytu.

Znalezienie mieszkania i umowa przedwstępna

Posiadając już taka wiedze możemy rozpocząć poszukiwanie wymarzonego mieszkania. Warto wcześniej określić priorytety czyli to czy szukamy mieszkania z rynku wtórnego czy tez pierwotnego, lokalizacje itp. Po znalezieniu odpowiedniego mieszkania kolejny krok to podpisanie umowy przedwstępnej czy też deweloperskiej w zależności od rodzaju mieszkania. Umowę warto przed podpisaniem przeanalizować ze swoim doradcą kredytowym ponieważ będzie on dokładnie wiedział na co zwrócić uwagę oraz jakie zapisy powinny znaleźć się w takiej umowie.

Złożenie wniosku o kredyt i analiza banku

Do wniosku o przyznanie kredytu hipotecznego powinniśmy dołączyć również wiele dokumentów jak np. zaświadczenie o dochodach czy wyciągi z rachunku czy tez inne dokumenty. Kompletny wniosek składamy do banku, a ten przystępuje do jego analizy. Analiza może trwać nawet do kilku tygodni. Analiza składa się z trzech części ekonomicznej, prawnej oraz technicznej. W tym czasie robiona jest analiza wniosku przez rzeczoznawcę. Jeżeli wszystkie elementy analizy zakończa się pomyślnie bank przystąpi do wydania decyzji kredytowej. Mając pozytywne decyzje kilku banków, bardzo ważna będzie wówczas rola doradcy finansowego który pomoże nam podjąć decyzje o wyborze tej najkorzystniejszej dla nas opcji. Doradca przekazuje klientowi umowę szczegółowo ja omawia a następnie dochodzi do podpisania umowy, a następnie możemy odebrać klucze od mieszkania, chyba że decydujemy się na mieszkanie z rynku pierwotnego.

Tags