Czym wyróżnia się nadmiernie zadłużony klient banków?

pln

Analiza zdolności kredytowej klienta leży w interesie ekonomicznym każdego kredytodawcy. Analiza zdolności kredytowej wynika również z konkretnych norm prawnych, a konkretnie z ustawy prawo bankowe, czy z ustawy o kredycie konsumenckim. Czym jednak wyróżnia się nadmiernie zadłużony klient? Taka wiedza przyda się każdemu kredytobiorcy, który chce w przyszłości uniknąć braku dostępu do taniego kredytu gotówkowego.

Na początku warto przeliczyć wskaźnik DTL. Co to oznacza w praktyce? Musisz podzielić miesięczne wydatki dotyczące obsługi wszystkich kredytów w stosunku do miesięcznego dochodu netto. W ten sposób widzisz, czy możesz sobie pozwolić na kolejne zobowiązanie. Jeżeli wskaźnik DTL rośnie z miesiąca na miesiąc to oznacza, że wchodzisz stopniowo do spirali zadłużenia. Wskaźnik DTL na poziomie 40 – 50% to już naprawdę duże ryzyko i wykluczenie przy współpracy z bankami komercyjnymi. Akceptowane poziomy to mniej więcej 10 – 30% w zależności od wysokości kredytu. Nadmiernie zadłużony klient niebezpiecznie zbliża się do wskaźnika DTL na poziomie 50, a nawet więcej procent. Nadmiernie zadłużony klient charakteryzuje się również otworzonymi umowami kredytowymi w różnych placówkach finansowych i to nie tylko w bankach komercyjnych, ale również w drobnych firmach pożyczkowych, które nie wymagają tak wielu zabezpieczeń przy podpisywaniu zobowiązania. Niestety, im więcej kredytów posiadasz, tym mniejsza szansa na kolejny. Dla doradcy kredytowego taki klient jest bardzo ryzykowny. Rolowanie kredytów prowadzi bowiem ostatecznie do spirali zadłużenia, a jedno nieoczekiwane wydarzenie w życiu uniemożliwia najczęściej obsługę kredytów. Nadmiernie zadłużony klient składa również wiele zapytań o kolejną pożyczkę. Nie warto tego robić, ponieważ każde zapytanie automatycznie generuje zapytanie do BIK. Takie działanie widzi później każdy doradca w banku, a to uniemożliwia podpisanie dobrej umowy.

Dobrze wiedzieć, w jaki sposób banki i firmy pożyczkowe analizują ryzykownych klientów, aby móc przeciwdziałać krytycznym momentom. Jeżeli jesteś wskazanym klientem lepiej zadbaj o maksymalizację dochodów i spłatę bieżących zobowiązań. Wyjdziesz na tym najlepiej i nie ograniczysz sobie szans na tani kredyt.