Kredyt – na co zwrócić uwagę?

kasa

W dzisiejszych czasach większość dorosłych ludzi jest obciążona kredytem albo pożyczką. Bez tych produktów bankowych trudno pozwolić sobie chociażby na zakup nowego samochodu, domu albo mieszkania. W wielu sytuacjach z bankiem wiążemy się na bardzo długi okres. Niestety wielu z nas podchodzi mało odpowiedzialnie do kwestii umów kredytowych i po prostu ich nie czyta. Takie podejście zazwyczaj drogo nas kosztuje. Bank chętnie „wrzuca w umowę ” dodatkowe opłaty, albo produkty które nie koniecznie są potrzebne w umowie kredytowej. Na co więc zwrócić główną uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej?

Mało promocyjne promocje.

Jak wiadomo, reklama jest dźwignią handlu. Wszechobecne reklamy z super promocjami mają przyciągnąć potencjalnych kredytobiorców do banku. Chwytliwe hasła reklamowe nieco osłabiają naszą czujność. Chociaż nie wszystkie promocje są złe, to koniecznie trzeba czytać wszystko to, co pisze małym druczkiem. Prawdziwe warunki oferty powinny być dla nas kluczowe przy wyborze kredytu.

Dodatkowe koszty kredytu.

Na całkowity koszt kredytu składa się kilka elementów. Są to: oprocentowanie nominalne, prowizje bankowe i koszty przygotowawcze kredytu, a także różnego rodzaju ubezpieczenia. Nie wystarczy sprawdzić tylko wysokości oprocentowania kredytu bo to tylko jeden z elementów składający się na całkowite koszty. Oprocentowanie, które uwzględnia wszystkie koszty kredytu to rrso czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Dlatego też to jej wielkością należy się kierować podczas poszukiwania najkorzystniejszej oferty kredytowej.

Dodatkowe produkty.

Banki bardzo często oferują dodatkowe produkty dla kredytobiorców i warunkują tym korzystniejsze oprocentowanie kredytu. Do takich propozycji należy na przykład założenie konta, wzięcie karty kredytowej itp. Jeśli te produkty nie są nam potrzebne to starajmy się ich unikać. Chociaż nie są drogie, to jednak generują koszty, a czasami mogę się okazać bardzo kłopotliwe.

Ubezpieczenie czy prowizja?

Prowizja bankowa może być na poziomie nawet 20%. Jest to kwota którą zarabia bank, a kredytobiorca nie ma z tego tytułu żadnego pożytku. Jeśli możliwy jest wybór, prowizja czy ubezpieczenie, lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie ubezpieczenie. Będzie ono pomocne w przypadku jakichś wypadków losowych, a jeśli uda się spłacić kredyt wcześniej to można uzyskać zwrot takiego ubezpieczenia. Warto też pamiętać, że ubezpieczenia oferowane przez bank są droższe niż takie od firm zewnętrznych. Więc jeśli jest taka możliwość to warto wykupić polisę na własną rękę od firmy zewnętrznej i przedstawić ją w banku. Wybierając polisę oferowaną przez bank koniecznie trzeba sprawdzić jej zakres, aby wiedzieć kiedy można z niej skorzystać.

Licz na siebie.

Oczywiście pracownicy banku, czy też pośrednicy udzielą nam odpowiedzi na wszystkie zadawane im pytania. Jednak warto być czujnym i wszelkie informacje potwierdzać np. czytając w regulaminie. Nie każdy pracownik banku jest rzetelny i świetnie zna oferty przygotowane przez bank. Również pośrednicy nie zawsze patrzą na dobro klienta, a jedynie na konieczność wykonania swojego planu sprzedażowego. Dlatego dla bezpieczeństwa lepiej liczyć na siebie i pozyskane informacje sprawdzać na wszelkie możliwe sposoby: regulamin, strony internetowe itp.

Cenne informacje.

Chociaż nikt nie zakłada, że będzie miał problemy ze spłaceniem zobowiązania wobec banku, to jednak w życiu zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje. Aby mieć pewność, że w przypadku braku spłaty raty w terminie bank nie naśle na nas windykatora, dopytajmy czy w razie problemów istnieje możliwość na przykład zawieszenia spłaty. Część banków oferuje taką możliwość i wychodzi do klienta z pomocną dłonią. Dlatego też przed podpisaniem umowy kredytowej warto zebrać jak najwięcej informacji.