Wady kredytu samochodowego

złote

Kredyt samochodowy jest ostatnio bardzo popularnym kredytem w śród Polaków. Posiada on mnóstwo zalet przede wszystkim jest zdecydowanie tańszy niż zwykły kredyt gotówkowy i dzięki niemu możemy spełnić swoje marzenie o kupnie nowego auta czy też innego pojazdu. Banki wyszły do nas z wieloma ciekawymi propozycjami związanymi właśnie z kredytem samochodowym i dzięki nim z takiego właśnie kredytu może skorzystać praktycznie każdy ponieważ kredyt zostaje dopasowany do potrzeb każdego kredytobiorcy.

Jak się jednak okazuje kredyt samochodowy posiada zarówno wady jak i zalety, chociaż może się wydawać że niektóre ograniczenia postrzegane wcześniej za wadę kredytu mogą okazać się jego dużą zaletą. Jest to nieco przewrotne dlatego też początkowo najlepiej skupić się na wszystkich najważniejszych minusach kredytu samochodowego. Do największych zaliczamy przede wszystkim:

- obowiązkowe zabezpieczenia – jednym z najczęściej stosowanych zabezpieczeń kredytu samochodowego jest zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie. Zastaw związany jest z wpisem banku do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Dzięki takiemu zabezpieczeniu bank czyli inaczej kredytodawca może sprzedać auto klienta w momencie kiedy ten przestaje spłacać raty. Jeżeli chodzi o przywłaszczenie to bank staje się współposiadaczem pojazdu z reguły do banku należy wówczas 49 procent samochodu. W takiej sytuacji bank może uniemożliwić kredytobiorcy sprzedaż auta bez wiedzy i zgody banku. Inną formą zabezpieczenia jest również depozyt kary pojazdu.

- obowiązkowe ubezpieczenie AC – jest to nic innego jak zastosowanie jako formy zabezpieczenia polisy autocasco z cesją praw na bank. T o zabezpieczenie powoduje że w przypadku jakiegokolwiek zniszczenia lub uszkodzenia czy też kradzieży samochodu ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie na konto kredytodawcy. W takim przypadku oczywiście koszty składek AC, przez cały okres finansowania ponosi kredytobiorca.

- formalności - W przypadku kredytu samochodowego lista formalności których będzie wymagał od nas bank może być znacznie dłuższa niż ma to miejsce w przypadku kredytu gotówkowego. Decydując się na ten rodzaj kredytu i ubiegając się o sfinansowanie z niego kupna auta niezbędne będzie przedłożenie min. Dokumentów takich jak np. dowód osobisty, prawo jazdy czyli potwierdzających naszą tożsamość oraz dokumentów potwierdzających nasze dochody czyli zaświadczenie o dochodach bądź zaświadczenie o wysokości zarobków. Inne potrzebne dokumenty to kserokopia dowodu rejestracyjnego bądź karty pojazdu, zaświadczenie z sądu o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawów, umowy kupna sprzedaży bądź faktury.

Kredyt samochodowy – korzystać czy nie?
Jak się okazuje dla osób chcących zdecydować się na kupno pojazdu zaciągając przy tym kredyt powinny skorzystać z rozwiązania celowego czyli inaczej mówiąc z kredytu samochodowego. W sytuacji kiedy do sfinalizowania umowy kupna sprzedaży brakuje nam niewielkiej kwoty możemy wówczas wesprzeć się kredytem gotówkowym który będzie dla nas nieco droższym rozwiązaniem ale też zdecydowanie łatwiejszym do zaciągnięcia. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję powinniśmy skorzystać z porównania ofert w kilku różnych bankach i wybrać tę która będzie dla nas najkorzystniejsza i najlepiej wpisze się w nasze potrzeby. Musimy zwrócić uwagę na wszystkie oferty i dokładniej przeanalizować gdyż wielu kredytodawców udziela wysoko oprocentowanego kredytu samochodowego nie wymagając przy tym całej listy dokumentów i dopiero po dostarczeniu ich oprocentowanie zostanie obniżone zgodnie z początkową ofertą.

Tagi