Kredyt gotówkowy – gdzie najbardziej opłaca się go zaciągnąć?

W poszukiwaniu najlepszego miejsca na pożyczanie pieniędzy pojawia się kwestia banku lub spółdzielczej kasy pożyczkowej. Który z tych pożyczkodawców jest dla Ciebie najlepszy? Jakie usługi, takie jak bezpłatne bankomaty lub aplikacje, są warte zachodu, a które są luksusem? Ile to naprawdę kosztuje? Powinieneś iść lokalnie czy z marką rozpoznawalną w całym kraju?

Zacznijmy od zalet i wad korzystania z banku i unii kredytowej.

Obie instytucje finansowe oferują wiele takich samych usług, takich jak:

  • rachunki czekowe,
  • konta oszczędnościowe,
  • pożyczki gotówkowe,
  • pożyczki osobiste.

Banki są jednak organizacjami nastawionymi na zysk, a spółdzielcze kasy pożyczkowe to organizacje non-profit. Banki zwykle szybciej oferują swoim członkom nowe technologie i narzędzia, ale w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych obsługa klienta jest zwykle lepsza niż w przypadku większych banków. Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oferują również wyższe oprocentowanie depozytów i niższe prowizje od kredytów niż banki. Zarówno banki, jak i spółdzielcze kasy pożyczkowe ubezpieczają Twoje środki do 250 000 zł.

Jeśli chodzi o dostępność do oferowanych przez nich kredytów czy innych produktów finansowych, duże banki krajowe mają oddziały w całym kraju, podczas gdy mniejsze banki obejmują mniejsze regiony. Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe mają zwykle mniej oddziałów niż banki, ale niektóre spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe uczestniczą we wspólnej sieci oddziałów, co pozwala na prowadzenie interesów w fizycznej lokalizacji partnera sieci.

Największa różnica między bankami a spółdzielniami pożyczkowymi leży u podstaw ich istnienia. Banki są instytucjami nastawionymi na zysk, podczas gdy spółdzielcze kasy pożyczkowe są instytucjami non-profit. Ponieważ banki istnieją głównie po to, by osiągać zysk, ich działalność koncentruje się wokół maksymalizacji tego zysku. Spółdzielcze kasy pożyczkowe istnieją po to, aby służyć określonej, specyficznej społeczności ludzi związanej z czynnikami, które mogą wynikać z położenia geograficznego, pracodawcy, przynależności do innego stowarzyszenia (np. Wojskowego), wiary lub innych czynników. Spółdzielcze kasy pożyczkowe oferują swoim członkom różne produkty finansowe na możliwie najkorzystniejszych warunkach. Obniżone oprocentowanie pożyczek, obniżone opłaty i inne korzyści wyłącznie dla ich członków to powody, dla których wiele osób wybiera spółdzielnię kredytową zamiast banku.

Ostatecznie, podejmując decyzję o tym, gdzie pożyczyć pieniądze, będziesz musiał zdecydować, co jest dla Ciebie ważne i która instytucja finansowa oferuje usługi i produkty, których najbardziej pragniesz. Ponieważ nie jesteś ograniczony do wyboru jednego lub drugiego, możesz otworzyć rachunki zarówno w swoim lokalnym banku, jak i w wybranej przez siebie unii kredytowej. Z biegiem czasu i przy ciągłym użytkowaniu odkryjesz, która z nich najlepiej służy Twoim interesom i spełnia Twoje potrzeby finansowe.

Co zrobić by zyskać najlepsze warunki bez względu na to, gdzie zaciągniesz kredyt?

Unikaj popełnienia błędów kredytowych i lat potencjalnych problemów finansowych. Twoja reputacja finansowa jest czymś, co podąża za Tobą, gdziekolwiek jesteś, i chcesz, aby była zdrowa. Zła ocena kredytowa spowodowana ignorowaniem najlepszych praktyk i niepoważnym traktowaniem zobowiązań finansowych może negatywnie wpłynąć na jakość Twojego życia, ale nie musi. Aby naprawić lub poprawić swoją zdolność kredytową, pamiętaj o terminowym dokonywaniu płatności, utrzymywaniu salda do 50% dostępnego kredytu dla każdego konta, nie zamykaj kont kart kredytowych z dużymi pozostałymi saldami, staraj się nie otrzymywać zasiłku dla bezrobotnych dłużej niż absolutnie konieczne i postaraj się zdobyć więcej niż jeden rodzaj kredytu.